Et saltkar og en samling saltskeer af sølv (35)

Varenummer: 6250522

Næste bud: DKK 1.100
Vurdering: DKK 1.500
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Et saltkar af forgyldt sterlingsølv indvendigt med hvid emalje og en samling på 34 saltskeer af sølv i forskellige mønstre bl.a. 'Musling', 'Lilje' og 'Rosenholm'. L. ca. 5-8 cm. Samlet vægt ca. 190 g. Fremstår med brugsspor, enkelte skeer med gravering. (35)

Auktionen afsluttes:  13-08-2022 20:11:28
Showroom:   Vejle, DK