Varenummer: 6226607

Evald Nielsen, H.C. Matthiasen m.fl. En samling bestikdele af sølv, udført med 'violin' skafter, bestående af:
To gammeldags sauceskeer prydet med graverede rocailler på skaft og laf. Mesterstempel LG (antagelig for Ludvig S. Grandjean, Vordingborg) samt københavnerstemplet, anno 1897. L. 19,5 cm.
H. C. Mathiasen, Nykøbing Falster (reg. 1903 - afm. 1957). En frokostgaffel og en dessertske prydet med graverede rocailler på bagside af laf og skaft. L. 18 cm.
Evald Nielsen, København (reg. 1905 -). En lille tarteletspade og en pålægsgaffel, design/ mønster nr. 21. L. 15-17 cm.
Samlet vægt: ca. 312 gr. Samlingen fremstår med brugsspor. (6)

Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. Danielsens Eftf., København. Se alle auktionerne her
Varen afsluttes:  26-06-2023 09:59:00