Finn Juhl. Et par armstole/ Delegates Chair, valnød, model FJ 51 (2)

Varenummer: 5744793
Vurdering: DKK 76.000

Finn Juhl (1912-1989). Et par armstole/ 'FN-stolen' af valnød, sæde og ryg betrukket med patineret læder. Udført hos Baker Furniture, model FJ51/ The Delegates Chair, 1950'erne. Ej stemplet.
Modellen formgivet i 1951 til FN formynderskabsrådets mødesal i New York.

Senere ombetrukket; sædet fastsyet. Fremstår med alm. brugsspor; enkelte mærker; ene stol med reparation af samling.

Litteratur:
Grete Jalk: 'Dansk møbelkunst gennem 40 aar: Københavns Snedkerlaugs møbeludstillinger 1927-1966', Teknologisk Instituts Forlag, 1987, Bd. 3, s. 198-199.

Christian Bundgaard: Finn Juhl - Life, Work, World, Strandberg Publishing 2018, s. 117.

Esbjørn Hiort: Finn Juhl, arkitektens forlag 1990, s. 46. (2)
Auktionen afsluttes:  06-12-2021 15:07:02