Kategori  Vurdering

Formentlig Rudolf Schramm-Zittau, maleri, 'Enten auf einem Teich'

Varenummer: 5050588
Vurdering: EUR 4.100
(DKK 30.545)
Formentlig Rudolf Schramm-Zittau (1874-1950), maleri, olie på lærred, 'Enten auf einem Teich', forestiller en gruppe ænder i en dam, indrammet, billedmål 62 x 99 cm, mål i alt 77 x 116 cm, fremstår med aldersrelaterede slitagespor, med restaureringsspor på bagsiden.

Auktionen afsluttes:  31-08-2018 21:40:00
Showroom:  DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr