Franciska Clausen, cd. Brundlund Slot, olie på lærred.

Varenummer: 5168712
Hammerslagspris: DKK 1.700
Vurdering: DKK 3.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Franciska Clausen (1899-1986). 'Brundlund Slot'. Olie på lærred klæbet på plade. Usigneret. 21 x 33,5 cm, (27x39,5). Fremstår med små afskalninger.
Et af kunstnerens tidligste værker fra tiden før hun rejste til udlandet, ca. 1917.
Proveniens: Privatsamling af Franciska Clausens værker. Tidligere ejer var en bekendt fra samme gade som Franciska Clausen boede i i Åbenrå. Ejeren var tillige model for hendes senere portrætmalerier.

Auktionen afsluttes:  26-11-2018 19:46:00
Showroom:  DK, Esbjerg, Oddesundvej