Fransk moccaservice af sølv medfulgt af sukkertang, Paillard Freres, Paris 19. årh. (4)

Varenummer: 6320201

Næste bud: DKK 3.000
Vurdering: DKK 4.000

Et lille fransk moccaservice af sølv i skævknækket rokokoform bestående af balusterformet moccakande med stjerthank af træ, sukkerskål med ørehanke og låg samt lille flødekande med svunget hank af træ. Stemplet P. Fres. i rudetern, Paillard Freres, Paris, 19. årh. H. 9,5-14,5 cm. Samlet vægt: ca. 508 gr.
Moccaservice og sukkertang fremstår med aldersrelateret brugspræg. Sættet medfølges af lille eftergjort sukkertang med gennembrudt magnolia-ornamentik. L. 10 cm. 20. årh. (4)

Auktionen afsluttes:  31-01-2023 13:56:30