Varenummer: 6373242
Vurdering: DKK 5.000

Fransk safir- og diamantring af 18 kt. guld prydet med stårre let oval facetsleben safir på ca. 0.42 ct., flankeret af 8 mindre baguetteslebne diamanter, i alt 0.16 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. 1900-tallets anden halvdel. Stemplet på ydersiden af ringskinnen med fransk �rn i profil samt logo.
vægt ca. 3,9 g. Ringstr. 52/16,5. Aldersrelateret brugsspor på guld.
Auktionen afsluttes:  09-10-2023 18:16:10