Frits Henningsen. Kasseformet sofa af mahogni, 1940'erne

Varenummer: 6372909
Hammerslagspris: DKK 13.000
Vurdering: DKK 18.000

Frits Henningsen (1888-1954). Kasseformet sofa af massiv og finéret mahogni, front med afrundede kaneformede sider, tilspidsede ben, sæde og ryg betrukket med uldstof.
Fremstillet i 1940'erne hos snedkermester Frits Henningsen. H. 73, L. 199, Sh. ca. 43, D. 75 cm. Bagside med nummer 4532.
Fremstår med let aldersrelateret brugsslitage og naturlig patina.
Auktionen afsluttes:  04-06-2023 20:23:00

1904699 04-06-2023 19:47:42 DKK 13000