G. A. Clemens, 1870-1918 Makrelfiskeri Stenbjerg Strand 1915

Varenummer: 5999169
Hammerslagspris: DKK 4.200
Vurdering: DKK 8.000

Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 6008171
Gustav Adolf Clemens, olie på lærred. Makrelfiskeri ved Stenbjerg Strand (1915) 54 x 75 cm. (73 x 94 cm.) Signeret G.A.C 1915. Maleriet har været udstillet på Charlottenborgs Forårsudstilling.1915 Værket er omtalt i Weilbach´s kunstleksikon. med titlen: Makrelfiskeri Stenbjerg Strand (1915) På bagsiden nederst er der en mindre reparation, professionelt udført.
Auktionen afsluttes:  20-04-2021 20:40:00