Georg Jensen. Flødekande . Dessin nr. 80A

Varenummer: 6252470
Hammerslagspris: DKK 2.200
Vurdering: DKK 2.800

Georg Jensen. Flødekande, dessin nr. 80A, af let hammerslået sterlingsølv, stjertgreb af ibenholt. Vægt 109 gram inklusiv hank. H 7 cm. , Stemplet Georg Jensen 925S Denmark Formgivet af Georg Jensen i 1915. Litt.;"Georg Jensen, A Tradition of Splendid Silver", afbildet og omtalt s. 218. Brugsspor herunder flere buler.
Auktionen afsluttes:  01-10-2022 12:39:40

2180753 01-10-2022 12:37:22 DKK 2200