Georg Jensen. 'Kongemønster' bestik til tolv personer af sterlingsølv (133)
Vurdering:
50.000
Georg Jensen. 'Kongemønster' bestik til tolv personer af sterlingsølv. udført og stemplet 1945-77. Bestående af:
Tolv gafler L. 16,5 cm.
Tolv kagegafler L.14,5 cm.
Tolv gafler L. 19 cm.
Tolv skeer L. 17,5 cm.
Tolv teskeer L. 11,5 cm.
Tolv forgyldte mokkaskeer L.9,5 cm.
Tolv skeer L.19 cm.
To smørknive L.17 cm.
Fem diverse serveringsskeer L.13-23 cm.
Tre pålægsgafler L. 16,5 cm.
Tre pålægsgafler L. 12 cm.
To stegegafler L. 20-23 cm.
To sauceskeer L. 15-20 cm.
Følgende dele med stålmontering:
Lagkagekniv L. 27 cm.
Oplukker L. 16 cm.
Tolv knive L .20,5 cm.
Tolv knive, L. 23 cm. (Med senere påsat skær, udført hos Georg Jensen.)
Seks frugtknive L.17 cm.
Samlet ren sølvvægt excl. dele med stålmontering 3870 g. Samlet vægt incl. dele med stålmontering 6130 g. (133)
17-12-2019 18:36:00