Varenummer: 6375122
Vurdering: DKK 2.400

Georg Jensen. Diverse dele bordsølv af sølv og sterlingsølv bestående af:
Lille salt & pebersæt af sterlingsølv monteret på kuglefødder og med graveret ornamentik på korpus. Dessin nr. 433, designet af Harald Nielsen for Georg Jensen. Stempel hidrørende perioden 1933-44. H. 4,7 cm.
Olivengaffel af sterlingsølv med gennembrudt ornamentik. Dessinnr. 73. Stemplet og udført i perioden 1909-14. L. 10,4 cm.
Lille saltske af hammerslået sølv. Udført og stemplet, anno 1927. L. 4,1 cm.
Samlet vægt: ca. 52 gr. Fremstår med brugsspor, saltbøsse med tegn på korrodering indvendig. (4)
Auktionen afsluttes:  27-06-2023 20:22:52