Georg Jensen sterling sølvkande. design Jørgen Jensen model 385A
Vurdering:
20.000
Georg Jensen kande. design Jørgen Jensen model 385A. Hammerslået sterlingsølvkande med ibenholt håndtag. H 17,5 cm. Prydet med vindrueranker ved greb. Stemplet Georg Jensen for perioden 1925-1933. Fremstår med buler, ridser og tryk ved hældetud. Brugsspor. Vægt inklusiv træhåndtag 517 gram
24-12-2022 19:10:29