Georg Jensen sterling sølvkande. design Jørgen Jensen model 385A

Varenummer: 6251649

Næste bud: DKK 15.000
Vurdering: DKK 20.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Georg Jensen kande. design Jørgen Jensen model 385A. Hammerslået sterlingsølvkande med ibenholt håndtag. H 17,5 cm. Prydet med vindrueranker ved greb. Stemplet Georg Jensen for perioden 1925-1933. Fremstår med buler, ridser og tryk ved hældetud. Brugsspor. Vægt inklusiv træhåndtag 517 gram

Auktionen afsluttes:  01-10-2022 12:25:40
Showroom:   Herlev, DK