Georg Jensen. To saltkar af sterlingsølv m. emalje, dessin nr. 30 og 1067 (2)

Varenummer: 6383243
Hammerslagspris: DKK 2.600
Vurdering: DKK 2.800

Georg Jensen. To saltkar af sterlingsølv, indvendigt med blå emalje, bestående af:
'Kaktus' saltkar, tegnet Gundorph Albertus (dog stemplet med Johan Rohdes monogram), dessin nr. 30. Udført hos Georg Jensen & Wendel i perioden 1945-51.
Samt
Saltkar af hammerslået sterlingsølv, tegnet af Søren Georg Jensen, dessin nr. 1067. Udført efter 1945.
Samlet vægt ca. 70 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Auktionen afsluttes:  27-05-2023 20:41:00