Gibson. Les Paul 'Prehistoric' el-guitar med '59-hals, US 1987
Vurdering:
44.000
Gibson. Les Paul 'Prehistoric', el-guitar, reissue 1959 med hals og krop af massiv mahogni, dæk med delt bookmatch curly maple, 22-bånds gribebræt af rosentræ. Monteret med nickel hardware: to originale Tim Shaw humbucker og tun-o-matic. Stemplet DHSB under pick-upper. Fremstillet hos Gibson i USA, 1987, stemplet bagpå hoved serienummer: 7 0753. Original Gibson hardcase medfølger. Virker ifølge rekvirent. Fremstår med almindelige aldersrelaterede brugsspor samt nogle krakeleringer i lak på hoved, hoved desuden med lille lakafslag på top. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
22-12-2020 13:51:00