Grann & Laglye. Skønvirke flødekande af hamret sølv, anno 1929

Varenummer: 6290765

Næste bud: DKK 1.300
Vurdering: DKK 1.700

Grann & Laglye (reg. 1906 -). Skønvirke flødekande af hamret sølv med balusterformet korpus, ornamenteret fodstykke og hank med drueklaser og bladværk i relief. H. 11 cm. Vægt: ca. 218 gr. Københavnerstemplet, anno 1929. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Se lot. 6290762 for matchende sukkerskål.

DKK 1.300
Auktionen afsluttes:  04-12-2022 20:28:04