Kategori  Vurdering

H. J. Wegner. Briks / daybed, teaktræ/ flet, model GE-258

Varenummer: 5407092

Næste bud: DKK 3.200
Vurdering: DKK 15.000
Hans J. Wegner. Briks/daybed af fineret teaktræ, opklappeligt ryglæn med sjeneflet af bambus, løs madras betrukket med brunt uld. Formgivet i 1954. Fremstillet hos Getama, model GE-258. L. 198 cm. Fremstår med enkelte små ridser, enkelt defekt på flet, bagben afkortet med ca. 2 cm.

Auktionen afsluttes:  27-08-2019 19:04:00
Showroom:  DK, Aarhus, Egå Havvej