Kategori  Vurdering

Hans Degner, cd. Maleri

Varenummer: 4297487
Hammerslagspris: DKK 300
Vurdering: DKK 1.200
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og  20% i salær.
Hans Degner, født 1964. Abstrakt komposition. Akryl på lærred. 80 x 60 cm. Signeret, dateret og betitlet på bagsiden: 'Hans Degner, 2011, Warm Feelings in London'. Uindrammet.

Om Hans Degner:
Hans Degner født 1964. Opvokset i København omgivet af forældrenes antikvitets forretning. Interessen for at male startede allerede i Hans' helt unge år inspireret blandt andet af forældrenes interesse for antikviteter og kunst. I 2011 besluttede Hans sig for at dedikere sig til at male på fuld tid. En beslutning som ikke bliver lavet om ifølge Hans som efterfølgende løbende har været tilknyttet Århus Kunstakademi. Stilen er rustik abstrakt ekspressionisme med referencer til bygningsarkitektur.

Hans Degner er repræsenteret på danske og udenlandske gallerier og værker har været udstillet i ind- og udland. Seneste Biennalen i London.

Udpluk af udstillinger og gallerier:
Biennalen, London 2015
Le Freo Gallerie, Berlin
Galerie Le Clos, Cahors, Frankrig
Anna Gigon Galerie, Geneve, Schweitz
ArtCompaz, København, Danmark.

Auktionen afsluttes:  10-06-2016 20:08:00
Showroom:  DK, Hørsholm, Hammervej 1

520353 09-06-2016 22:19:28 DKK 300