Hans Hansen. 'Arvesølv 5' Middagsbestik til seks personer. m.v. (19)

Varenummer: 6238329
Hammerslagspris: DKK 3.000
Vurdering: DKK 4.400

Hans Hansen (1884-1940) 'Arvesølv 5'. Alle dele stemplet med Hans Hansens signatur. Guardin-stemplet af Johannes Siggaard (1932-1960) samt tretårs- og årstalsstemplet. Stort set alle dele påstemplet i begyndelsen af 1930érne. Fabrikeret på Hans Hansens eget værksted i Kiolding. Alle dele fremstår med et indgravet 'N' på bagsiden. Brugsspor.
Sættet består af:
6 middagsknive
6 middagsgafler
6 middagsskeer
1 pålægsgaffel
Samlet vægt 1191 gram (19)
Auktionen afsluttes:  02-11-2022 13:01:52

395823 31-10-2022 08:41:31 DKK 3000