Hans Hansen. 'Arvesølv 5' Middagsbestik til seks personer. m.v. (19)

Varenummer: 6238329

Næste bud: DKK 3.000
Vurdering: DKK 4.400
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Hans Hansen (1884-1940) 'Arvesølv 5'. Alle dele stemplet med Hans Hansens signatur. Guardin-stemplet af Johannes Siggaard (1932-1960) samt tretårs- og årstalsstemplet. Stort set alle dele påstemplet i begyndelsen af 1930érne. Fabrikeret på Hans Hansens eget værksted i Kiolding. Alle dele fremstår med et indgravet 'N' på bagsiden. Brugsspor.
Sættet består af:
6 middagsknive
6 middagsgafler
6 middagsskeer
1 pålægsgaffel
Samlet vægt 1191 gram (19)

Auktionen afsluttes:  01-10-2022 16:42:40
Showroom:   Herlev, DK