Hans Hansen 'Arvesølv 5'. Sølv. Frokost- og dessertsæt mv. til seks personer (25)

Varenummer: 6238198
Auktionen er ikke begyndt
Næste bud: DKK 2.800
Vurdering: DKK 4.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Hans Hansen (1884-1940) 'Arvesølv 5'. Alle dele stemplet med Hans Hansens signatur. Guardin-stemplet af Johannes Siggaard (1932-1960) samt tretårs- og årstalsstemplet. Stort set alle dele påstemplet i begyndelsen af 1930érne. Fabrikeret på Hans Hansens eget værksted i Kiolding. Alle dele fremstår med et indgravet 'N' på bagsiden. Brugsspor.
Sættet består af:
6 frokostknive
6 frokstgafler
6 dessertskeer
6 kagegafler
1 pålægsgaffel
Frokostknivenen ligger i originalæske fra Hans Hansen
Samlet vægt inklusiv klinger af stål 1059 gram. (25)

Auktionen afsluttes:  01-10-2022 17:11:40
Showroom:   Herlev, DK