Hans Hansen 'Arvesølv 5'. Sølv. Frokost- og dessertsæt mv. til seks personer (25)

Varenummer: 6238198
Hammerslagspris: DKK 2.800
Vurdering: DKK 4.000

Hans Hansen (1884-1940) 'Arvesølv 5'. Alle dele stemplet med Hans Hansens signatur. Guardin-stemplet af Johannes Siggaard (1932-1960) samt tretårs- og årstalsstemplet. Stort set alle dele påstemplet i begyndelsen af 1930érne. Fabrikeret på Hans Hansens eget værksted i Kiolding. Alle dele fremstår med et indgravet 'N' på bagsiden. Brugsspor.
Sættet består af:
6 frokostknive
6 frokstgafler
6 dessertskeer
6 kagegafler
1 pålægsgaffel
Frokostknivenen ligger i originalæske fra Hans Hansen
Samlet vægt inklusiv klinger af stål 1059 gram. (25)
Auktionen afsluttes:  02-11-2022 13:44:48

395823 31-10-2022 08:40:45 DKK 2800