Hans J. Wegner. Armstol af egetræ, model CH-35

Varenummer: 6382299
Hammerslagspris: DKK 7.200
Vurdering: DKK 8.000

Hans J. Wegner, 1914-2007. Armstol med stel og kopstykke af massivt egetræ, sæde betrukket med stof. Model CH35. Formgivet i 1960. Udført hos Carl Hansen & Søn med stempel herfra.
Litteratur: Noritsugu Oda: 'Hans J. Wegner's 100 Chairs', side 96.
Fremstår med brugsspor og patina, sæde med slitage og porøst skum.
Auktionen afsluttes:  27-05-2023 19:35:14