Kategori  Vurdering

Hans J. Wegner. Et sæt på seks stole, model PP58/3 'Hjertestolen' (6)

Varenummer: 5285120
Hammerslagspris: DKK 14.000
Vurdering: DKK 20.000
Hans J. Wegner. Hjertestolen/ spisestole af hvidpigmenteret eg, hvilende på trebenet stel. Formgivet i 1952. Fremstillet hos PP Møbler år 2012, stemplet. Litt: Hans J. Wegner 100 chairs Corona books afb. og beskrevet side 059. H. 71/40 cm. Fremstår med lette brugsspor, et sæde med nogle mærker. (6)

Auktionen afsluttes:  10-06-2019 21:05:00