Hans J. Wegner for Andreas Tuck. Fritstående skrivebord af teaktræ, model 'AT-305'

Varenummer: 6383530
Hammerslagspris: DKK 4.600
Vurdering: DKK 5.000

Hans J. Wegner (1914-2007). Fritstående skrivebord af teaktræ, sarg med tre skuffer, runde tilspidsede ben. H. 73, B. 138, D. 76 cm. Fremstillet hos Andreas Tuck, model 'AT-305'. Nøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder topplade med ridser, mærker, skjolder og finérafslag og revner. Bagside med kraftige spor efter borebiller, meget porøs samt bagben med løshed.
Auktionen afsluttes:  27-05-2023 20:32:00