Hans J. Wegner for Carl Hansen & Søn. Skalstol model CH07

Varenummer: 6202088

Næste bud: DKK 7.000
Vurdering: DKK 12.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Hans. J. Wegner. Skalstol af formspændt grålakeret træ, sæde og ryg betrukket med grå velour. Formgivet i 1963. Fremstillet hos Carl Hansen & søn, model CH-07. Fremstår med brugsspor i form af, ridser på skal.

Denne auktion er en del af en større temaauktion i samarbejde med Ledreborg Livsstilsdage. Varen er i perioden 26. – 29. maj udstillet på Ledreborg i forbindelse med Ledreborgs 25-års jubilæum, hvor Lauritz.com deltager. Læs mere her. Efter endt hammerslag skal varen afhentes i det showroom den er skrevet op i.

Auktionen afsluttes:  15-08-2022 13:20:48
Showroom:   Herlev, DK