Hans J. Wegner, fremstillet hos Getama, loungechair, model GE 240, 1950'erne, eg

Varenummer: 4855723
Hammerslagspris: EUR 1.000
DKK 7.450
Vurdering: EUR 1.500
DKK 11.175

Hans J. Wegner, fremstillet hos Getama, model GE 240, 1950’erne, konstruktion af egetræ med løse, grønne sidde- og rygpuder, polstret, med producentmarkering på undersiden, mål: H. 70 cm, B. 68 cm, D. 69 cm, fremstår med brugsspor, træet fremstår med ridser og delvist små afslag, stoffet har let slitage.
Auktionen afsluttes:  31-01-2018 20:12:00