Hans J. Wegner. Gyngestol, model J16, første model fra 1940'erne

Varenummer: 6272790
Hammerslagspris: DKK 950
Vurdering: DKK 2.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Hans J. Wegner. Gyngestol med stel af massivt lakeret bøgetræ, nyere hyndesæt betrukket med brunt uld medfølger. Formgivet i 1944. Fremstillet for FDB, model J16, første model med svungen kopstykke og syv pinde i ryggen. Fremstår adskilt, brugsspor og små tørresprækker ved samlinger ved meder. De bagerste gennemgående bagpinde / vanger mangler.

Auktionen afsluttes:  24-09-2022 09:16:29
Showroom:   Aarhus, DK