Hans J. Wegner. Skrivebord af eg med klapper, model AT 305

Varenummer: 6300068
Vurdering: DKK 24.000

Hans J. Wegner (1914-2007). Fritstående skrivebord med rektangulær plade af massiv eg, monteret med to klapper af fineret eg; stel af massiv eg. Sarg med tre skuffer med runde greb. Original nøgle medfølger.
Fremstillet hos Andreas Tuck, model AT-305. H. 73 L. 136-232 B. 76 cm.
Fremstår med lette brugsspor, enkelt mindre skramme på ene skuffe.
Auktionen afsluttes:  02-12-2022 20:16:00
Showroom:   DK, Roskilde, Store Hedevej