Hans Morten Svane, Næstved. Lille barok sølvbæger, 1700-tallets midte

Varenummer: 6308457

Næste bud: DKK 1.600
Vurdering: DKK 2.000

Lille barok sølvbæger graveret med akantusranke. Stemplet bymærke og HMS for mester Hans Morten Svane, ca. 1715-1772, borgerskab i Næstved 1750. H. 7 cm. Vægt 54 g. Aldersrelaterede brugsspor.

Auktionen afsluttes:  05-02-2023 21:17:44