Harald Nielsen for Georg Jensen 11 cocktailbægre af sterlingsølv, model 479A. (11)

Varenummer: 5823033
Hammerslagspris: DKK 22.000
Vurdering: DKK 38.000

Georg Jensen. Elleve cocktailbægre af sterlingsølv, dessin nr. 479 A, formgivet af Harald Nielsen. Syv bægre stemplet Georg Jensen(-1945) Tre bægre stemplet Georg Jensen & Wendel (1945-52) Et bæger stemplet GI. Let varierende højde mellem 9,7 og 9,9 cm. Ø 7,5 cm. Vægt i alt ca. 1067 gr. Fremstår med brugsspor. (11) Public Picture system
Auktionen afsluttes:  09-11-2020 19:00:00