HC. W sølv dækketallerken, konvertibel til skærebræt (2)

Varenummer: 6252558

Næste bud: DKK 3.200
Vurdering: DKK 4.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

HC W sølvdækketallerken. Kan konverteres til et skærebræt idet en løs teaktræs indsats kan nedfælges i tallerkenen. Fad fremstår med sølv perlestaferinger langs rundkant. . Guardinstemplet for Johannes Sigggard (1932 -1960), Københavnerstemplet (19)35. Ø 33 cm. Fremstår med ridser og brugsspor.
indsatsplade med fals, så den passer ned i tallerkenens vulst Ø 24 cm. Træpladen fremstår med skærigsridser i overfladen Vægt uden indsatsplade 739 gram. (2)

Auktionen afsluttes:  08-10-2022 11:33:49
Showroom:   Herlev, DK