HC. W sølv dækketallerken, konvertibel til skærebræt (2)
Vurdering:
HC W sølvdækketallerken. Kan konverteres til et skærebræt idet en løs teaktræs indsats kan nedfælges i tallerkenen. Fad fremstår med sølv perlestaferinger langs rundkant. . Guardinstemplet for Johannes Sigggard (1932 -1960), Københavnerstemplet (19)35. Ø 33 cm. Fremstår med ridser og brugsspor.
indsatsplade med fals, så den passer ned i tallerkenens vulst Ø 24 cm. Træpladen fremstår med skærigsridser i overfladen Vægt uden indsatsplade 739 gram. (2)
15-12-2022 14:22:02