Henning Koppel for Georg Jensen. Samling kobbertøj, model 'Taverna' (4)

Varenummer: 6315540

Næste bud: DKK 1.800
Vurdering: DKK 3.000

Henning Koppel (1918-1981). Samling kobbertøj af patineret kobber og kobberbelagt aluminium, indersider belagt med sølv, skafter af stål, best. af: 1 pande, Ø. 23 cm. 1 sautépande, Ø. 20 cm. 1 sautépande, Ø. 25 cm. 1 kasserolle, Ø. 20 cm. Udført og stemplet hos Georg Jensen, model 'Taverna'. Alders- og brugsspor. (4)

DKK 1.800
Auktionen afsluttes:  01-02-2023 19:11:46
Showroom:   DK, Roskilde, Store Hedevej