Henrik Tengler. Fire spisestole / armstole model chairman (4)

Varenummer: 6269331
Hammerslagspris: DKK 2.200
Vurdering: DKK 3.400

Henrik Tengler. Fire armstole, model 'Chairman' med stel af børstet stål, kopstykke af lakeret ahorn, sæde og ryg betrukket med sort læder. Formgivet i 1991. Fremstillet hos Hansen & Sørensen. Fremstår med almindelige brugsspor, små ridser på betræk og stel. Én stol vipper. (4)
Auktionen afsluttes:  24-09-2022 11:07:46

162255 23-09-2022 15:43:54 DKK 2200
2025459 22-09-2022 22:20:35 DKK 2000