Henrik Tengler. Fire spisestole / armstole model chairman (4)

Varenummer: 6269331
Hammerslagspris: DKK 2.200
Vurdering: DKK 3.400
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Henrik Tengler. Fire armstole, model 'Chairman' med stel af børstet stål, kopstykke af lakeret ahorn, sæde og ryg betrukket med sort læder. Formgivet i 1991. Fremstillet hos Hansen & Sørensen. Fremstår med almindelige brugsspor, små ridser på betræk og stel. Én stol vipper. (4)

Auktionen afsluttes:  24-09-2022 11:07:46
Showroom:   Herlev, DK

162255 23-09-2022 15:43:54 DKK 2200
2025459 22-09-2022 22:20:35 DKK 2000