Kategori  Vurdering

Henrik Vibskov. 'Wooden Spinners 12' - til fordel for P:I:G

Varenummer: 5355835

Næste bud: DKK 6.200
Vurdering: DKK 12.000
Henrik Vibskov. f. 1972. 'Wooden Spinners 12'. 2016. Skulptur af bemalet og lakeret træ. Usigneret.. H. 40 cm. Normalpris 3.000 EUR. Varen sælges til fordel for P:I:G.

Den danske fashion designer og musiker Henrik Vibskov er et visionært multitalent udi legende kreativitet. Han har taget den internationale designverden med storm inkl. udstillinger på bl.a. Moma i New York, Palais de Tokyo i Paris, Art Basel i Miami og Salone di Mobile i Milano. Vibskovs talent rækker videre ind på kunstscenen, hvor han imponerer med sine store installationer og sine skulpturer. Vores Mette Rode Sundstrøm, medejer af Lauritz.com, besøgte Henrik Vibskov på Heartland festivalen på Egeskov Slot for nylig for at opleve netop hans kunstinstallation The Radish Arm Charm. I den anledning fik Mette en skulptur med hjem, som Henrik Vibskov nu sælger til fordel for sin velgørenhedsorganisation P:I:G - Practical, Intelligent, Genius Foundation - der støtter spirende kreative talenter i at udfolde deres visioner. Vi er stolte af at kunne præsentere Vibskovs skulptur Wooden Spinners 12 på auktion. Dette unikke værk – skabt i gedigent drejet, smukt træ og i Vibskovs karismatiske farveunivers – kan nu blive dit.

Varen sælges til fordel for P:I:G. Alle indtægter går ubeskåret til organisationen. Lauritz.com donerer således alle salærer og gebyrer fra denne auktion til det gode formål. P: I: G blev oprettet af Henrik Vibskov i 2014. Han forklarer om P:I:G; "Jeg har haft en masse samtaler rundt omkring i verden, deltaget i juryer på skolerne etc., og har besluttet at jeg ville begynde at donere gebyrerne for disse aktiviteter for at hjælpe med at fremme en del af den fantastiske kreativitet derude." - Henrik Vibskov.
Læs mere om P:I:G her: her.

Auktionen afsluttes:  20-06-2019 20:00:00

15897 17-06-2019 13:58:02 DKK 6000