Henry Heerup. Kat og skraldemand (cd)

Varenummer: 6292341
Vurdering: DKK 1.200

Henry Heerup (1907-1993). Kat og skraldemand. Litografi. Sign. i trykket Heerup. Litografiet stammer fra Virtus Schades bog "Henry Heerup", udgivet 1967 i i alt 1000 eksemplarer, trykt hos Permild & Rosengreen. Lysmål 22 x 21 cm (34 x 31,5 cm). Litt.: Henry Heerup, Det Grafiske Værk, s. 113.
Auktionen afsluttes:  10-12-2050 08:34:00
Showroom:   DK, Roskilde, Store Hedevej