Henry Heerup. Kat og skraldemand (cd)

Varenummer: 6326904
Vurdering: DKK 1.400

Henry Heerup (1907-1993). Kat og skraldemand. Litografi. Sign. i trykket Heerup. Litografiet stammer fra Virtus Schades bog "Henry Heerup", udgivet 1967 i i alt 1000 eksemplarer, trykt hos Permild & Rosengreen. Lysmål 22 x 21 cm (34 x 31,5 cm). Litt.: Henry Heerup, Det Grafiske Værk, s. 113.
Auktionen afsluttes:  01-02-2023 19:32:46
Showroom:   DK, Roskilde, Store Hedevej