Henry Kjærnulf. Spisebord, model 62, egetræ

Varenummer: 6242671
Hammerslagspris: DKK 5.000
Vurdering: DKK 8.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Henry Kjærnulf. Spisebord af fineret egetræ, cirkulær plade med udtræk, fire tillægsplader medfølger, heraf en med sarg, tilspidsede ben af massiv egetræ. Formgivet 1958. Fremstillet hos Sorø Stolefabrik, model 62. H. 73 Ø. 125 - 325 cm. Fremstår med brugsspor, brugsslitage på plade i form af skjolder og mærker.

Auktionen afsluttes:  07-08-2022 19:34:00
Showroom:   Aarhus, DK

888121 07-08-2022 09:44:29 DKK 5000