HJ Wegner, briks af bøg & uld, Getama

Varenummer: 6320411
Hammerslagspris: DKK 3.400
Vurdering: DKK 2.600

Hans J. Wegner (1914-2007): Briks / daybed med stel af fineret bøgetræ, madras og ryg betrukket med uld. Opklappelig ryg, bag hvilken rum til sengetøj. L. 205 cm. Formgivet i 1954. Fremstillet hos Getama, model GE-258. Fremstår med stedvise brugspræg, herunder ridser, skjolder, små kantafslag, småhuller i betræk, slid, mærker, pletter. NB. Bemærk venligst: Dette er modelfotos! Variable brugspræg / forskelligtartede brugsspor må påregnes! Farveforskelle kan forekomme !
Auktionen afsluttes:  26-01-2023 20:40:00