Illum Wikkelsø for N. Eilersen. Gyngestol, egetræ

Varenummer: 6327321

Næste bud: DKK 1.200
Vurdering: DKK 2.400

llum Wikkelsø . Gyngestol af massivt og fineret egetræ med tremmeryg, formbøjet fineret sæde. Formgivet 1958. Fremstillet hos N. Eilersen. SH. 42 cm. Fremstår med brugsspor, enkelt manglende afbrækket sprosse, reparation / limning på fod.

DKK 1.200
Auktionen afsluttes:  02-02-2023 08:30:21
Showroom:   DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej