Italiensk brillant-rosetvedhæng af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 4.36 ct

Varenummer: 6274006

Næste bud: DKK 8.200
Vurdering: DKK 11.500

Klassisk brillant-rosetvedhæng af 18 kt. hvidguld prydet med større oval cabochonsleben safir på ca. 3.93 ct., omkranset af 18 mindre brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.43 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VS-SI. Kæde med carabinlås stemplet 750 med italienske gold Hallmarks.
Vægt ca. 6,4 g. Vedhæng H. 1,4 cm. Kæde L. 43 cm. Minimale brugsspor.

DKK 8.200
Auktionen afsluttes:  07-12-2022 19:09:12