Varenummer: 5134549
Vurdering: DKK 150.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Johan Thomas Lundbye (1818-1848). Landskabsparti ved Arno udenfor Cascine, til venstre en pige med en kurv på hovedet, olie på papir monteret på lærred, usign., 1846. 24 x 33 cm. (38 x 48 cm.) Fremstår med aldersrelaterede krakeleringer, retouchering og afskalning i himmelpartiet.

J. Th. Lundbye rejste i Firenze og omegn i febr.-maj 1846. I sin dagbog noterer han d. 16. april: "Jeg har flere Gange spadseret ud langs Arno til Cascine, en smuk Vei, frodige Træer med deilige Nattergale i Mængde. Her i Florenz er det altid som det var Festdag." (Litt.: Karl Madsen: 'Johan Thomas Lundbye' (1949) s. 224)

Litteratur: Værket har nr. 210 i Karl Madsens fortegnelsen over Lundbyes værker. Værk nr. 209 (afbildet i Karl Madsen s. 227) er af det samme landskab uden figur og signeret med monogram samt dateret og stedsbetegnet Florentz 6-7 May 1846 Cascine. Dette maleri blev solgt hos ABR for 250.000 kr. i 1987, auktion nr. 497 lot 44. Værk 209 er hos Karl Madsen beskrevet som et studie til nærværende værk, nr. 210.

Proveniens: Har frem til 1947 været ejet af følgende: Grosserer J. D. C. Hornemann, fabriksejer G.A. Falck, fru Fanny Falck, fru Jenny Bang, frk. A. Falck, Grosserer Andersen.

Solgt hos Winkel & Magnussen i 1947, auktion nr. 336 lot 191, afbildet i kataloget.
SMK ejer adskillige af Lundbyes skitsetegninger af italienske kvinder bærende kurve på hovedet.

Auktionen afsluttes:  08-11-2018 20:51:00