Jean-Baptiste Greuze, efter. 'Le Donneur de Serenade'

Varenummer: 6274905

Ubekendt maler omkr. 1800, kopi efter Jean-Baptiste Greuze (1725-1805). 'Le Donneur de Serenade', olie på lærred, usign. 78 x 61 cm (85 x 68 cm). Fremstår med dubleret lærred, krakeleringer, retoucheringer og bule med mindre afskalninger.
Ifølge etiket på bagsiden købt i Bredgade af overlæge Knud Schroeder, Odense (1877-1955), og skulle stamme fra greverne Schlichtenburg på Ottleben Slot i Harzen. Etiketten oplyser desuden, at billedet er restaureret i 1944 af konservator Lunøe (Statens Museum for Kunst) efter bombeattentat.

Køb nu pris
DKK 7.500