Ubekendt maler omkr. 1800, kopi efter Jean-Baptiste Greuze (1725-1805). 'Le Donneur de Serenade', olie på l�rred, usign. 78 x 61 cm (85 x 68 cm). fremstår med dubleret l�rred, krakeleringer, retoucheringer og bule med mindre afskalninger.
If�lge etiket på bagsiden k�bt i Bredgade af overl�ge Knud Schroeder, Odense (1877-1955), og skulle stamme fra greverne Schlichtenburg på Ottleben Slot i Harzen. Etiketten oplyser desuden, at billedet er restaureret i 1944 af konservator Lun�e (Statens Museum for Kunst) efter bombeattentat.
Varen afsluttes:
20-02-2023 12:25:00