Jens-Peter Brask ”art tree” - til fordel for Ungdommens Røde Kors

Varenummer: 5504554
Auktionen er afsluttet
Hammerslagspris: DKK 15.000
Vurdering: DKK 19.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og  22,5% i salær.

Beskrivelse: 
Jens-Peter Brask ”art tree”
Kunstsamler, kurator og forlægger Jens-Peter Brask har skabt et unikt træ, som vil stå graciøst og grafisk indtil det forgår. Med træet medfølger udvalgt overbevisende kunst, håndplukket af Jens-Peter. Byd med her og stimuler sanserne!

Kunst
2 stk. Fugleburet (1977) bemalet træornamenter, signeret Fugleburet 19. Mål: 16 cm 3.000 kr.

2 stk. Sebastian Ploug Christensen (1994) uindrammet, tusch og akvarel på pair, uden titel, signeret SPC 2019 Mål: 42x59cm 3.000 kr.

1 stk. Timmi Mensah uindrammet, tusch på tryk, uden titel, signeret Mensah, Mål: 29,5x43cm á 2.000 kr.

1 stk. Martin Paaskesen (1987), uindrammet blandede tekniker på papir, uden titel, signeret Martin Paaskesen, Mål: 30x40cm á 3.000 kr.

1 stk. Anders Brinch (1971), uindrammet, blandede teknikker på papir, uden titel, signeret Anders Brinch 2019 Mål: 45x75cm á 7.000 kr.

1 stk Martin Elsborg (1981), uindrammet Spray og olie på papir , signeret ME19 Mål: 42x78cm, á 3.500 kr. Juletræ
1 stk. forgængeligt juletræ á 1.500 kr.

House doctor
1 stk. Juletræsfod messing á 950 kr.

Total værdi: 23.950 DKK

Denne auktion er del af en større velgørenhedsauktion til fordel for Ungdommens Røde Kors, se alle auktionerne her eller læs mere om URK og projektet her . Alle indtægter går direkte og ubeskåret til Ungdommens Røde Kors. Lauritz.com donerer således alle involverede salærer og gebyrer fra denne auktion til det gode formål.

BEMÆRK: Juletræspynten skal afhentes hos Lauritz.com Herlev efter endt auktion (kan kun hentes på hverdage iml. kl. 11 - 16). Alternativt kan pynten sendes mod betaling. Juletræet medfølger ikke, da det er pynten på træet, man byder på! Juletræsfoden er brugt til fotografering og kan derfor have brugsspor.

Om Ungdommens Røde Kors’ juletræsauktion
Ungdommens Røde Kors har inviteret 12 kendte danskere eller repræsentanter fra kendte brands til at pynte juletræer efter deres egne kreative ideer. Træerne har de pyntet med produkter fra egne brands eller fra deres nøje udvalgte samarbejdspartnere. Ved at byde på et eller flere af de 11 fantastiske træer får du ikke blot et hav af skønne designs og oplevelser, men du hjælper ligeledes udsatte børn og unge i en juletid, der kan være svær, når det ikke er muligt at holde jul i et varmt og trygt hjem. Det indsamlede beløb fra auktionen går nemlig ubeskåret til at give børn og unge, der må fejre jul på kvindekrisecentre, døgninstitutioner, hospitaler eller lignende, nogle dejlige og hyggelige juleoplevelser. Læs mere om Ungdommens Røde Kors her

Auktionen afsluttes:  03-12-2019 14:00:00
Showroom:  DK, Herlev, Dynamovej


Transportpriser

Budhistorik

Vis    bud
Kundenr.DatoTid (CET)Bud 
40551 02-12-2019 18:50:17 DKK 15000
1499850 29-11-2019 15:57:26 DKK 14500
40551 02-12-2019 18:50:17 DKK 14500
1499850 29-11-2019 15:57:26 DKK 14000
40551 02-12-2019 18:50:05 DKK 13500
1499850 29-11-2019 15:57:26 DKK 13000
1935811 29-11-2019 13:12:53 DKK 12500
1499850 29-11-2019 08:17:11 DKK 12000
1935811 29-11-2019 13:12:32 DKK 12000
1499850 29-11-2019 08:17:11 DKK 11500
1935811 29-11-2019 13:12:01 DKK 11000
1499850 29-11-2019 08:17:11 DKK 10500
80909 23-11-2019 01:32:53 DKK 10000
1499850 29-11-2019 08:17:11 DKK 9800
80909 23-11-2019 01:32:53 DKK 9600
1499850 29-11-2019 08:16:13 DKK 9400
80909 23-11-2019 01:32:53 DKK 9200
1499850 29-11-2019 08:16:13 DKK 9000
80909 23-11-2019 01:32:53 DKK 8800
1499850 29-11-2019 08:16:13 DKK 8600
80909 23-11-2019 01:32:53 DKK 8400
1499850 27-11-2019 17:38:40 DKK 8200
80909 23-11-2019 01:32:53 DKK 8000
1499850 27-11-2019 17:38:36 DKK 7800
80909 23-11-2019 01:32:53 DKK 7600
1499850 27-11-2019 17:38:36 DKK 7400
80909 23-11-2019 01:32:53 DKK 7200
1499850 27-11-2019 17:37:22 DKK 7000
80909 23-11-2019 01:32:53 DKK 6800
1499850 27-11-2019 17:37:22 DKK 6600
80909 23-11-2019 01:32:53 DKK 6400
1499850 27-11-2019 17:37:22 DKK 6200
80909 23-11-2019 01:32:53 DKK 6000
15897 26-11-2019 11:14:29 DKK 5800
80909 23-11-2019 01:32:53 DKK 5600
1499850 22-11-2019 16:27:58 DKK 5400
80909 23-11-2019 01:32:53 DKK 5400
1499850 22-11-2019 16:27:58 DKK 5200
123377 22-11-2019 16:46:10 DKK 5000
1499850 22-11-2019 16:27:58 DKK 4800
123377 22-11-2019 10:10:14 DKK 4600
1499850 19-11-2019 10:55:04 DKK 4400
40551 21-11-2019 11:46:59 DKK 4200
1499850 19-11-2019 10:55:04 DKK 4000
40551 20-11-2019 13:28:20 DKK 3800
1499850 19-11-2019 10:55:04 DKK 3600
15897 19-11-2019 10:23:18 DKK 3400
1499850 19-11-2019 10:55:04 DKK 3400
15897 19-11-2019 10:23:18 DKK 3200
1499850 19-11-2019 10:55:04 DKK 3000
15897 19-11-2019 10:23:18 DKK 2800
1499850 19-11-2019 10:55:04 DKK 2600
15897 19-11-2019 10:23:18 DKK 2400
1499850 19-11-2019 09:27:26 DKK 2200
15897 19-11-2019 10:23:18 DKK 2200
1499850 19-11-2019 09:27:26 DKK 2000
15897 19-11-2019 10:23:18 DKK 1900
1499850 19-11-2019 09:27:26 DKK 1800
15897 19-11-2019 10:23:18 DKK 1700
1499850 19-11-2019 09:27:26 DKK 1600
15897 19-11-2019 10:23:09 DKK 1500
1499850 19-11-2019 09:27:26 DKK 1400
15897 19-11-2019 10:23:09 DKK 1300
1499850 19-11-2019 09:27:26 DKK 1200
15897 19-11-2019 10:23:09 DKK 1100
1499850 19-11-2019 09:27:26 DKK 1000
15897 19-11-2019 10:23:09 DKK 950
1499850 19-11-2019 09:27:26 DKK 900
15897 19-11-2019 10:23:03 DKK 850
1499850 19-11-2019 09:27:26 DKK 800
15897 19-11-2019 10:23:03 DKK 750
1499850 19-11-2019 09:27:26 DKK 700
15897 19-11-2019 10:23:03 DKK 650
1499850 19-11-2019 09:27:26 DKK 600
15897 19-11-2019 10:23:03 DKK 550
1499850 19-11-2019 09:27:26 DKK 500
15897 19-11-2019 10:23:03 DKK 450
1499850 19-11-2019 09:27:26 DKK 400
15897 19-11-2019 10:23:03 DKK 350
1499850 19-11-2019 09:27:26 DKK 300