Johan Carl Frederik Viertel, kvindeportræt 1800 tallet, olie på lærred

Varenummer: 6305376
Hammerslagspris: DKK 3.600
Vurdering: DKK 3.000

Johan Carl Frederik Viertel, kvindeportræt 'Emilie Charlotte Carlsen f. Pengel' (1798-1879), olie på lærred, signeret og dateret 1813. H.47 x 40 cm (61 x 5 cm) Aldersrelateret stand med krakelering hele lærredet, lille reparation samt mindre farvebortfald.
Auktionen afsluttes:  26-11-2022 12:13:00
Showroom:   DK, Næstved, Gl. Holstedvej