Johan Rohde for George Jensen, Dessin 45 D. Sterling sølvKande med låg i serien 'Cosmos'

Varenummer: 6298159
Vurdering: DKK 30.000

Johan Rohde for George Jensen Dessin 45 D. Let hammerslået og kanneleret kande i sterling sølv med låg samt kanneleret ibenholt hank. Indgår i serien 'Cosmos'. Denne udgave er et sjældent dessin, idet 45 D kanden som oftest fremstår uden låg. Tegnet af Johan Rohde i perioden 1925-1932. Stemplet Georg Jensen, JH for Johan Rohde samt Sterling og 45 D. H. 24 cm vægt 731 gram inklusiv håndtag. Minimale brugsspor.
Auktionen afsluttes:  02-12-2022 10:43:09