På grund af copyright afgift på varen
kan billederne ikke vises.
Johannes Larsen. 'Forskellige havfugle i midnatssol, Norge. Olie på lærred.
Vurdering:
10.000
Johannes Larsen 1867-1961. 'Forskellige havfugle i midnatssol, Norge'. Olie på lærred. Parti med havfugle på klippekyst, sign. og dat. monogram 'JL 90' samt på blændrammen betegnet 'Fugle i belysning af midnatssol Norge'. 47 x 34 (53 x 40) cm. Proveniens: Hans Stahl Auktionshaus. Katalog nr. 62. afbildedet i katalog s. 24. d. 22.okt. 2005.
Johannes Larsen havde allerede i barndommen stor interesse for fugle. Det gav sig allerede i 1890'erne udslag i talrige studier af fugle. Det er ellers først i perioden 1910- 20, at fuglene for alvor bemægtiger sig en hovedplads i JL.s kunst. Fremstår med aldersvarende håndteringsspor.
13-03-2018 19:45:00