Johannes Opel cd (2)

Varenummer: 3028710
Hammerslagspris: DKK 350
Vurdering: DKK 1.000

Johannes Obel født 1932. To værker, abstrakt komposition, olie på lærred, sign. Johs. Obel, 67 x 40 og 62 x 48 cm.
Denne auktion er en del af en privat samling med værker af kunstneren Johannes Obel. Johannes Obel arbejder med et enkelt abstrakt, nærmest naivistisk formsprog, der med tiden er blevet mere og mere enkelt og umiddelbart. Han har udstillet mange steder både herhjemme og i udlandet og er repræsenteret i FN-bygningen i New York.
Auktionen afsluttes:  07-07-2013 12:00:00