Johannes Sorth. 'Bornholmer-reolen' af palisander, 1960'erne

Varenummer: 6330573
Hammerslagspris: DKK 3.400
Vurdering: DKK 4.600

Johannes Sorth. 'Bornholmer-reolen' af finéret palisander, front med hylde, jalousilåger, bag hvilke skuffer og rumindeling, udtræksplade / skriveplade, herunder tre skuffer, opsat på massivt stel, runde tilspidsede ben. Udført hos Bornholms Møbelfabrik, Nexø. H. 182, L. 100, D. 43 cm. Fremstår med alders- og brugsspor.
Auktionen afsluttes:  26-01-2023 19:49:00
Showroom:   DK, Roskilde, Store Hedevej