K. Hansen Reistrup. 'Tyr' fad/plakette af lertøj, unika

Varenummer: 6274285
Vurdering: DKK 2.000

Karl Hansen Reistrup (1863-1929). Unika fad/plakette af lertøj, dekoreret med motiv i form af tyr, glaseret i blå, grønne og gyldne farver. Sign. monogram KHR samt sign. på bagsiden K. Hansen Reistrup. Ø 25 cm. Fremstår med aldersrelateret patina på bagsiden.
Auktionen afsluttes:  31-01-2023 12:20:57