Kaare Klint. Kirkestol. Armstol. Model 4233.

Varenummer: 6219588
Hammerslagspris: DKK 300
Vurdering: DKK 1.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Kaare Klint. Kirkestol. Armstol med stel af massivt bøgetræ, sæder betrukket med gråligt møbelstof. Formgivet 1939. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 4233. SH 44 Fremstår med brugsspor, skævhed / ledeløse åbne samlinger, to små finérhakker på ryglæn.

Auktionen afsluttes:  12-07-2022 10:54:27
Showroom:   Aarhus, DK

694476 08-07-2022 07:27:13 DKK 300