Kæmpetegning udført af div. kunstnere, tegnere og illustratorer

Varenummer: 1775351
Hammerslagspris: DKK 36.000
Vurdering: DKK 25.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Kæmpetegning specielt fremstillet til Danmarksindsamlingen 2010 med bidrag fra følgende kunstnere: Ingo Milton (hvis album "Skalken Joff", blev kåret som bedste danske tegneserie 2005 af Seriejournalens læsere), Sussi Bech (tegner og forfatter til tegneserien Nofret samt officiel Kaj&Andrea tegner), Frank Madsen (tegner og forfatter til tegneserien Kurt Dunder), Karen Hansen (illustrator og tegneserietegner), Anders Brønserud (tegner tegneserien "otto", der er helt uden ord), Peter Snejbjerg (har udgivet tegneserien "Hypernauten" og "Mareridt" samt en lang række amerikanske tegneserier), Erik Schrader (tegner og forfatter til en populær serie bøger om at lære at tegne), Gunnar Wille (Har tegnet og forfattet bøger om "Skrumpen fra det ydre rum"), Rasmus Julius (tegneserietegner på "Ø-kuller" samt "På dybt vand" - sidstnævnte kan læses i bladet Basserne), Niels Voss Boldvig (Farvelægger på Anders And og Winnie The Pooh. Arbejder på et tegneseriealbum om insekter.), Lars Jakobsen (tegneserietegner på serien "Ganske Vist", der udkommer i ugebladet Søndag), Peter Madsen (tegner på tegneserien Valhalla samt illustrator af børnebøgerne Troldeliv forfattet af hans kone Sissel Bøe), Peter Pedersen (tegneserietegner på serien "Im Beruf", der kan læses i Urban og Basserne), Dan Ræder Knudsen (Grafisk designer, illustrator og tegneserietegner – laver bl.a. The GOBE), Thomas Friis Pedersen (tegner af serien "Den Store Zardini"), Paul Arne Kring (tegneserietegner og dukkemager. Han har kreeret de to måger Kaj og Bøje fra Scandlines-reklamefilmene, og er manden bag et hav af andre dukker og rekvisitter til dansk film og teater). Ida Gantriis (Illustrator på ugebladet Hjemmet og har desuden illustreret et hav af børnebøger), Ina Korneliussen (tegneserietegner og illustrator), Thomas Schrøder (Disneyforfatter, forfatter og tegneserieekspert), Jonas Sonne (farvelægger på tegneserierne Valhalla og H.C.Andersen Junior),Josephine Blom (tegner og grafiker), Allan Buch (illustrator, animator og karikaturtegner), Magnus Værness (illustrator), Henrik Pasgaard (tegner), Johan Pedersen (tegner og forfatter på tegneserien "Bill Nash", Cav Bøgelund (tegneserietegner), Peter Hausner (Animations-instruktør og ejer af firmaet Snowhouse.), Snobar Avani (kunstmaler), Ib Kjeldsmark (illustrator og tegneserietegner), Niels Roland (tegneserietegner samt forfatter/illustrator til en lang række børnebøger. Tegner serien "Kloge Hoveder" i Weekendavisen), Mik Schack (tegner, journalist og jazzmusiker - kendt for sine madprogrammer på TV).), akvarel og tusch m.m. på papir, sign. af samtlige kunstnere, 71,5 x 101 cm. Bemærk:Tegnerne er blevet fotograferet løbende mens de tegnede, og man kan se hele udviklingen fra første til sidste tegning i Facebook gruppen "Kæmpetegning til Danmarks Indsamling 2010.

Tegningerne er doneret af alle de deltagende kunstnere, og indramningen er doneret af Rammefabrikken på Gammel Kongevej 39 på Frederiksberg.
Bag idé og projektet står Ida Holst.
Hele beløbet (hammerslag, gebyr og salærer) går ubeskåret til Danmarks Indsamling 2010. Lauritz.com donerer således både køber- og sælgersalær.
Læs mere om Danmarks Indsamling 2010

Bemærk: Lauritz.com gør opmærksom på, at der kan ske ændringer i auktionernes udløbstidspunkter, grundet den direkte TV-transmission lørdag d. 30. januar 2010.

Alle varenumre kan afhentes hos Lauritz.com, i det showroom hvor varen er til salg. For Lauritz.com i Herlev kan varen først afhentes fra mandag d. 1. februar kl. 13.00.

Auktionen afsluttes:  30-01-2010 22:38:00
Showroom:   Herlev, DK